holy
07 دی 1401 - 18:02

قانونگذار ارمنستانی: ثبات در قفقاز برای ایران و ارمنستان ضروری است

قانونگذار ارشد ارمنستان گفت برقراری ثبات در منطقه قفقاز به نفع کشورهای منطقه از جمله ارمنستان، ایران و روسیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک قانونگذار ارشد ارمنستان روز چهارشنبه اظهار داشت که تنها روسیه می‌تواند مسیر مسدود شده لاچین را بازگشایی کند و برقراری ثبات در منطقه قفقاز به نفع کشورهای منطقه از جمله ارمنستان، ایران و روسیه است.

به گزارش خبرگزاری «پان آرمنیین»، «آندرانیک کوچاریان» قانونگذار حزب حاکم قرارداد مدنی ارمنستان، رئیس کمیسیون پارلمانی دفاع و امنیت ملی این کشور معتقد است که تنها روسیه می‌تواند مسیر لاچین را باز کند. لاچین تنها مسیر اتصال قره‌ باغ کوهستانی به ارمنستان بیش از ۱۵ روز است توسط جمهوری آذربایجان مسدود شده است.

وی گفت برای روسیه مهم‌تر است که نیروهای مسلح خود را در منطقه قره باغ و ارمنستان داشته باشد. کوچاریان همچنین خاطرنشان کرد که لازم است توازن نظامی در منطقه که نقض آن منجر به جنگ در آوریل ۲۰۱۶ و در پاییز ۲۰۲۰ شد، بازگردانده شود. وی تاکید کرد که صلح و ثبات  در این منطقه برای ایران، روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان ضروری است.

هزاران نفر روز یکشنبه در شهر«استپاناکرت» مرکز قره باغ کوهستانی تظاهرات کردند و از جمهوری آذربایجان خواستند که مسیر «لاچین»، تنها جاده‌ای که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند، باز کند.  سران سیاسی قره باغ که این تظاهرات را سازماندهی کردند، هنگام سخنرانی در جمع پرشمار مردم به کمبود جدی مواد غذایی، دارو و سایر کالاهای اساسی اشاره کردند.

آن‌ها خواستار مداخله فوری جامعه جهانی در مواجهه با آنچه تلاش‌های جمهوری  آذربایجان برای بیرون راندن ارامنه از  قره باغ می‌خوانند، شدند.

باکو طی روز‌های گذشته به دلایل واهی مسیر مهم لاچین به قره باغ را مسدود کرده است. این تنها مسیر دسترسی ارمنستان به قره باغ است. این اقدام باکو با مخالفت‌های بین‌المللی روبرو شده به طوریکه وزارت امور خارجه فرانسه از متحدان ارمنستان، با صدور بیانیه‌ای خواستار بازگشایی راه ارتباطی قره باغ کوهستانی به ارمنستان از سوی جمهوری آذربایجان شده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 941095